Limbo Challenge 2023 edition

Awards

Sponsors

Judges

Sandra Barba-Hernandez, Marc Benavidez, David Bierschenk, Mike Dwyer, Rob Edger, Marcio Fazzani, Jason Garland, Mike Grover, Jorge Hernandez, Douglas Hicks, Walter Hodges, David Jones, William Lawrence, Steve Littel, Terry Olinger, Jimmy2 Orkin2, Matt Parulis, Anthony Perea, Alan Sauls, James Smith

By the Numbers

284 Entries 56 Entrants

20 Judges

41 Placing Entries

Table 51: Light Lagers and Ales - T51

23 entries

Judges: Sandra Barba-Hernandez, Marcio Fazzani, Mike Grover (Head Judge), Jorge Hernandez

1st
Blake Villermin
Bay Area Mashtronauts
Here We Go (18A: Blonde Ale)
2nd
Matt Jaggers
Bay Area Mashtronauts
American Traesch (1D: American Wheat Beer)
3rd
Cindy Oberlin & Mike Maron
Ninja Homebrewers
Lazy Fly (1D: American Wheat Beer)

Table 52: European Lager - T52

24 entries

Judges: Marc Benavidez, David Bierschenk, Rob Edger, Jason Garland, William Lawrence, Matt Parulis (Head Judge)

1st
Kevin Knea & Brad Saponari
Bay Area Mashtronauts
Extreme Heat (2B: International Amber Lager)
2nd
Terry Olinger
North Texas Homebrewers Association
Munich Helles (4A: Munich Helles)
3rd
Randy Daily
Bay Area Mashtronauts
Czech 1...2...3 Czech 2 (3C: Czech Amber Lager)

Table 53: Pale Bitter European - T53

23 entries

Judges: Marc Benavidez, Mike Grover (Head Judge), David Jones, William Lawrence, Terry Olinger

1st
Sam Hoopes
Ninja Homebrewers
More Pils Please (5D: German Pils)
2nd
Shaun Huggins
San Antonio Cerveceros
Porg Puffin Pils (LSX5: New Zealand Pilsner)
3rd
Jarrett Long & John Bates
Horsemen of the Hopocalypse
Is It Kolschy (5B: K├Âlsch)

Table 54: Amber/Dark European - T54

22 entries

Judges: Sandra Barba-Hernandez, David Bierschenk, Marcio Fazzani, Walter Hodges (Head Judge), James Smith

1st
Eric Heinz & Kyle Autry
Ninja Homebrewers
Vienna Lager (7A: Vienna Lager)
2nd
Jimmy Lampman
Ninja Homebrewers
Hold My Schwarz (8B: Schwarzbier)
3rd
David Rogers
North Side Alers
Dunkel (8A: Munich Dunkel)
HM
Drew Domalakes & Randy Daily
Bay Area Mashtronauts
Hellen's Keller (27A1: Kellerbier)

Table 55: German & Belgian Wheat - T55

20 entries

Judges: Douglas Hicks, Walter Hodges (Head Judge), Terry Olinger, James Smith

1st
Fritz Schanz
Denton County Homebrewers...
Stearman's Dunkels Weissbier (10B: Dunkels Weissbier)
2nd
David Rogers
North Side Alers
Roggenbier (27A8: Roggenbier)
3rd
Justin Briggle
Bay Area Mashtronauts
Whitsun Witbier (24A: Witbier)

Table 56: British Bitter & Pale - T56

18 entries

Judges: Rob Edger, Marcio Fazzani, Mike Grover (Head Judge), Steve Littel

1st
Randy Daily
Bay Area Mashtronauts
Over...Or Under? (12B: Australian Sparkling Ale)
2nd
Timothy Nyhus & Andrew LaPlaunt
Horsemen of the Hopocalypse
Budgies Beer (12A: British Golden Ale)
3rd
Jeffrey Oberlin
Ninja Homebrewers
Premium Husky (11B: Best Bitter)

Table 57: British Brown - T57

24 entries

Judges: Douglas Hicks, Walter Hodges (Head Judge), Matt Parulis, James Smith

1st
Justin Lowen
Bexar Brewers
I Can't Believe It's Not Butterscotch (13A: Dark Mild)
2nd
Kevin Knea
Bay Area Mashtronauts
Le'Veon's Porter (13C: English Porter)
3rd
Jarrett Long & John Bates
Horsemen of the Hopocalypse
London Bridges Falling Down (27A4: London Brown Ale)

Table 58: Scottish & Irish - T58

18 entries

Judges: Marcio Fazzani, Jason Garland, Jorge Hernandez, Terry Olinger

1st
Matthew Cavanaugh
Bay Area Mashtronauts
Terminator (15A: Irish Red Ale)
2nd
Reed Smollar
North Texas Homebrewers Association
Sneaky Pete's Scottish Heavy (14B: Scottish Heavy)
3rd
Mark Rendon
North Texas Homebrewers Association
Scottish Light (14A: Scottish Light)

Table 59: American Ales and Session IPA - T59

23 entries

Judges: Rob Edger, Jorge Hernandez, William Lawrence, Terry Olinger, Matt Parulis, James Smith

1st
Joel Cervantes
Bay Area Mashtronauts
Zeke Saka (27A7: Pre-Prohibition Porter)
2nd
Jeffrey Oberlin
Ninja Homebrewers
Pale Face Pale Ale (18B: American Pale Ale)
3rd
Randy Daily
Bay Area Mashtronauts
Brown #MeanBrews (19C: American Brown Ale)
HM
Fritz Schanz
Denton County Homebrewers...
Stearman's California Common (19B: California Common)

Table 60: Belgian Ale - T60

23 entries

Judges: Rob Edger, Marcio Fazzani, Walter Hodges (Head Judge), Terry Olinger

1st
Shaun Huggins
San Antonio Cerveceros
Luke, I Am Your Patersbier (26A: Belgian Single)
2nd
Jarrett Long & John Bates
Horsemen of the Hopocalypse
Single Monk Looking To Mingle (26A: Belgian Single)
3rd
Chris Daily
San Antonio Cerveceros
You Don't Saison #meanbrews (25B: Saison)

Table 61: Specialty Session Ale - T61

24 entries

Judges: Marc Benavidez, Mike Dwyer, Rob Edger, Mike Grover, Anthony Perea

1st
Brian Street & Keith Green
Denton County Homebrewers...
Texas Honeydew Melon Wheat (30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer)
2nd
Jeffrey Oberlin
Ninja Homebrewers
I'm... Batgirl! (29A: Fruit Beer)
3rd
Chris Daily
San Antonio Cerveceros
Nothing But A G-Thang (29A: Fruit Beer)

Table 62: Wild, Sour, Smoked & Woody - T62

23 entries

Judges: Marc Benavidez, Mike Grover (Head Judge), Jorge Hernandez, William Lawrence, Steve Littel

1st
Fritz Schanz
Denton County Homebrewers...
Stearman's Wild Amber With Berry Mix (28C: Wild Specialty Beer)
2nd
Jeffrey Oberlin
Ninja Homebrewers
Wicked (23A: Berliner Weisse)
3rd
Fritz Schanz
Denton County Homebrewers...
Stearman's Smoked Dunkel (32A: Classic Style Smoked Beer)

Table 64: Lawnmower Beer - T64

19 entries

1st
Jarrett Long & John Bates
Horsemen of the Hopocalypse
Cream Of The Crop (35A: Lawnmower)
2nd
David Rogers
North Side Alers
Neighbor Lite (35A: Lawnmower)
3rd
Travis Cherry
Bay Area Mashtronauts
The Cake Is A Lie (35A: Lawnmower)

Best of Show

Beer

1st
Randy Daily
Bay Area Mashtronauts
Over...Or Under? (12B: Australian Sparkling Ale)
2nd
Shaun Huggins
San Antonio Cerveceros
Luke, I Am Your Patersbier (26A: Belgian Single)
3rd
Justin Lowen
Bexar Brewers
I Can't Believe It's Not Butterscotch (13A: Dark Mild)

Thank You

Congratulations to All Medal Winners